Půjčky od lidí aneb P2P půjčky

Půjčky od lidí jsou v poslední době nesmírně populární, protože úrokem předčí i mnohé bankovní úvěry a zastíní drahé nebankovní půjčky. Tzv. P2P (peer-to-peer) půjčky mají mnoho výhod pro zájemce o půjčku, na druhou stranu mohou být pro investory rizikové. Pojďme se podívat, jak tyto půjčky fungují a kde je najít.

Aukční portály zprostředkují půjčky

P2P půjčky jsou vlastně internetové aukční portály s půjčkami. Tento typ půjček mají pod správou prověřené firmy, které se starají o technické zajištění serveru a administrativní úkony mezi dlužníky a investory. Pomáhají uzavřít smluvní vztah mezi zájemci o půjčku a investory, kteří chtějí zhodnotit své úspory.

Proč se registrovat na P2P portálech?

Peer-to-peer půjčky mohou být řešením pro lidi, kterým ostatní finanční instituce zamítly žádosti o úvěr nebo hledají individuální přístup a výhodnější podmínky. Zájemci o úvěr mohou získat zajímavý úrok a investoři mohou dosáhnout vyššího zhodnocení svých peněz než na termínovaných vkladech nebo podílových fondech.

Jasná pravidla a transparentní podmínky

Žadatelé o úvěr své šance zvýší tím, když stručně popíšou svůj příběh a proč potřebují konkrétní finanční sumu. Celý proces mezi dlužníky a investory je transparentní, vysoce bezpečný a smlouvy bez záludných ustanovení. Nabídky investorů dlužníka k ničemu nezavazují a mohou je bezplatně odmítnout.

Kdo může požádat o půjčku?

Jestliže se vám tento model líbí a potřebujete půjčit peníze, musíte splňovat pár podmínek: mít věk 18 let, platné doklady totožnosti, trvalý pobyt na území ČR a doložitelnou schopnost splácet své závazky, například předložením potvrzení o pravidelném příjmu. Mezi oběma stranami figuruje prostředník, který s oběma stranami komunikuje přes webové stránky.

U koho se můžete zaregistrovat?

Známými prostředníky P2P půjček jsou například Zonky, Bankerat, Žlutý meloun nebo Prestito. Tyto servery zprostředkovávají zejména spotřebitelské úvěry a naopak si u nich nesjednáte mikropůjčky ani hypotéky. Obvykle si u nich můžete půjčit až 500 tisíc korun se splatností 6 měsíců až 7 let.

Publikováno: 2.1.2018